Głównym zadaniem odzieży ochronnej jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi w trakcie wykonywania pracy, podczas której mogą pojawić się szkodliwe dla jego zdrowia czynniki. Taki ubiór jest stosowany w przemyśle, medycynie, laboratoriach, a także w policji, straży pożarnej czy służbach zdrowia. Jakie jeszcze można wyróżnić rodzaje odzieży ochronnej?
Według przepisów BHP, odzież ochronna służy do zakrycia ubioru osobistego lub jego całkowitego zasłonięcia. Jest ona stosowana w przypadku zawodów, w których pojawia się ryzyko zranienia ciała lub przeniknięcia przez skórę niebezpiecznych substancji. Właściwości tego ubioru w największej mierze zależą od materiałów, z jakich został on wykonany. W tym przypadku wyróżnia się odzież:
Odzież ochronna obejmuje takie elementy jak kombinezony, płaszcze, fartuchy oraz rękawice. Powinny być one odpowiednio dopasowane do rozmiaru pracownika, żeby w żaden sposób nie krępowały jego ruchów podczas wykonywania pracy. W celu zabezpieczenia głowy stosowane są specjalne hełmy, kaski, maski i gogle.
W porównaniu do odzieży roboczej ubiór ochronny musi posiadać odpowiednie certyfikaty zgodne z ustalonymi normami BHP. Jest on wykonywany ze specjalnego materiału, który chroni przed kilkoma zagrożeniami jednocześnie. Odzież robocza natomiast ma za zadanie zabezpieczyć przed czynnikami, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu pracownika. Jej stosowanie jest zalecane w miejscach pracy, w których występują substancje powodujące przyspieszone niszczenie ubrań.