W obecnych czasach coraz więcej rzeczy sprzedajemy lub kupujemy przez Internet, ponieważ jest to medium, dzięki któremu łatwiej dotrzeć do dużej liczby odbiorców.

Wiąże się to również z coraz częstszym przygotowywaniem paczek, które następnie przesyłamy za pośrednictwem poczty lub kurierów z firm przewozowych. Jednak przed wysyłką konkretnego towaru, w tym szczególnie takiego, który w łatwy sposób mógłby ulec uszkodzeniu, niezbędne jest dołożenie wszelkich starań, aby zapakować go w odpowiedni sposób.

 

Pomoc w zabezpieczeniu przesyłki

Pakując konkretny przedmiot, a szczególnie taki, który może łatwo ulec uszkodzeniu podczas transportu, najpierw owijamy go folią bąbelkową oraz innymi materiałami zabezpieczającymi, a następnie umieszczamy w tekturowym pudełku czy kartonie, który nadaje się do wysyłki. Jednak tak zapakowany przedmiot nie wypełnia sobą całej przestrzeni, szczególnie gdy ma nieregularne kształty, i w czasie transportu może przesuwać się w kartonie, co jest bardzo niebezpieczne.

Dlatego aby stabilnie umieścić konkretną rzecz w paczce, stosuje się różnego rodzaju materiały wypełniające zajmujące całą wolną przestrzeń i uniemożliwiające poruszanie się przesyłanego przedmiotu. Wyróżniamy kilka rodzajów wypełniaczy do paczek, w tym na przykład:

  • papierowe – począwszy od drobnych ścinków, aż po duże gniecione rolki papieru przydające się szczególnie do ochraniania delikatnych i łatwo tłukących się przedmiotów;
  • maty i poduszki powietrzne – pozwalające na wypełnienie pustej przestrzeni między zapakowanym przedmiotem a ściankami pudełka; tworzą zabezpieczenie przed obijaniem się danej rzeczy oraz rozsypaniem produktu; przydają się do przewozu towarów lekkich lub o średnim ciężarze;
  • piankowe – ich zaletą jest sprężystość oraz odporność na uderzenia i wstrząsy występujące podczas transportu; bardzo dobrze dopasowują się do kształtu przedmiotu i pozwalają na utrzymywanie go w jednym miejscu; zależnie od potrzeb możemy wybrać optymalną dla danego produktu gęstość pianki.