Możesz już być w ferworze przygotowań na święta. Może już myślisz o tych wszystkich potrawach, prezentach, związanych z tym zakupach… o świątecznych porządkach… i o odpowiednim przystrojeniu domu.

No właśnie, ozdoby. My podpowiemy ci, jak zrobić je tanio, a przede wszystkim oryginalnie!

Naturalna choinka z kartonu, która się nie sypie

Dzięki pudełkom kartonowym możesz własnoręcznie przygotować taką choinkę, jaka ci najbardziej odpowiada. Zarówno pod względem wielkości, jak i kształtu. Może ona być mała i służyć jako ozdoba na biurku, ale może być również duża i zastąpić choinkę, pod którą znajdziemy prezenty.

Film pochodzi z kanału Get Crafty Crafty na serwisie Youtube.com

Dzięki kolorowemu papierowi pakowemu, albo bibule może ona przybrać taki kolor, jaki sobie zamarzymy – a najważniejsze jest to, że nie posypią się z niej igły. A na dodatek może ona być podświetlana od środka, dając łagodne, nastrojowe światło!

Warto też pamiętać, że racji, iż jest ona wykonana z papieru, który przecież zrobiony jest z drewna, nikt nam nie może zarzucić, że nie jest to naturalna choinka.

A może papierowe ozdoby na choinkę?

Skoro mamy już choinkę – czy to kartonową, czy to przyniesioną prosto z lasu – możemy pomyśleć o ozdobach na nią. Tutaj mamy szerokie pole do popisu. Wszak możemy przygotować tradycyjne bombki o nieco mniej tradycyjnym wyglądzie.

Posłużą nam do tego wycięte w pudełku kartonowym półkola, które sklejone ze sobą jednym grzbietem i odchodzące od siebie promieniście – stworzą pewnego rodzaju kulę. Co ciekawe, możemy każde półkole ozdobić inaczej, czy to w innych kolorach, czy to naklejając na nią inne szczegóły, aby bombka wyglądała zupełnie inaczej z każdej strony, z której się na nią spojrzy.

Papierowe ozdoby na choinkę w kształcie serc; źródło: www.diyncrafts.com

Papierowe ozdoby na choinkę w kształcie serc; źródło: www.diyncrafts.com

Oprócz bombek możemy z pudełka kartonowego przygotować także gwiazdki, czy serduszka, które zawisną na gałęziach choinki. Do tego celu tniemy karton w podłużne paski, które następnie sklejamy ze sobą grzbietami tak, aby tworzyły pożądany kształt. Aby figury wyglądały jeszcze bardziej efektownie, warto je ozdobić kolorowym papierem pakowym i wstążką szyfonową. Takich ozdób na choinkę z pewnością nam pozazdroszczą!

A na drzwi – reniferek z papieru!

Jeśli chcesz, aby twoich świątecznych gości już od drzwi witały ciekawe i oryginalne ozdoby, pomyśl o stworzeniu ich własnoręcznie. Najprostszy do wykonania będzie kartonowy wieniec z drzewa iglastego, który można odpowiednio pomalować lub urozmaicić różnymi drobnymi ozdobami.

Bardziej okazałym dziełem będzie renifer! Wykonamy go – a jakże! – z kartonowego pudełka. Wystarczy, że na jednej ze ścianek takiego pudełka narysujemy profil głowy renifera i wytniemy go. Od tej głowy odrysujemy jeszcze jeden bliźniaczy profil, a później dodatkowo rogi.

Głowa jelenia wykonana z kartonów, można ją ozdobić dodatkowo w świąteczne ozdoby. Źródło: www.cardboardsafari.com

Głowa jelenia wykonana z kartonów, można ją ozdobić dodatkowo w świątecznymi ozdobami.    Źródło: www.cardboardsafari.com

Dzięki odpowiednio sklejonym dwóm profilom nasz renifer nie będzie „płaski”, lecz w pełni trójwymiarowy, co nada mu jeszcze większej okazałości. Jednak najważniejsze jest to, abyście pamiętali o czerwonym nosku i dzwoneczkach na szyję (również mogą być własnoręcznie zrobione). Bo cóż to za świąteczny renifer bez czerwonego noska i dzwoneczków?

Głowa jelenia wykonana z kartonów - przykładowe szablony Źródło: www.pinterest.com

Głowa jelenia wykonana z kartonów – przykładowe szablony. Źródło: www.pinterest.com

Warto zaznaczyć, że w podobny sposób możemy stworzyć głowę innego „parzystokopytnego”, np. łosia 🙂

Głowa łosia wykonana z kartonów - przykładowe szablony. Źródło: cardboardsafari.com

Głowa łosia wykonana z kartonów. Źródło: cardboardsafari.com

 

Źródło zdjęcia nagłówkowego: www.guidepatterns.com