Podczas przeprowadzki albo oddawania części wyposażenia naszego mieszkania innym osobom jednym z największych wyzwań staje się zapakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów.

W tym szczególnie obrazów i to niezależnie od tego, czy mają one wysoką wartość artystyczną, czy też są cenne jedynie dla nas z powodów sentymentalnych. W każdym przypadku bardzo istotne staje się uchronienie ich od jakiegokolwiek uszkodzenia, o które przecież bardzo łatwo zarówno podczas transportu samochodem, jak i w trakcie samego przenoszenia z miejsca na miejsce.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniami

Obrazy przewożone między muzeami są zazwyczaj pakowane pod okiem fachowców i z użyciem specjalistycznych materiałów, które zapewniają im całkowite bezpieczeństwo przewozu, nawet podczas gwałtownego hamowania pojazdu czy upadku skrzyni z cennymi płótnami z wysokości.

My mamy trochę mniejsze możliwości podczas pakowania swoich obrazów, jednak również możemy dołożyć jak największych starań, aby zabezpieczyć je na wszelki dostępny sposób. Przede wszystkim oprócz standardowego owinięcia całości folią bąbelkową dobrze jest wykorzystać również takie materiały jak flizelina i styropian oraz inne dostępne folie zabezpieczające. Dużej staranności pakowania wymaga także rama obrazu, a szczególnie taka, która ma bogate ornamenty mogące w łatwy sposób ulec uszkodzeniu. Ważne jest bardzo dokładne owinięcie jej materiałem zabezpieczającym w taki sposób, by nawet gdy rama się przesunie i w coś uderzy, żaden jej fragment nie został zniszczony.

Po odpowiednim zabezpieczeniu obrazu z ramą wkładamy go do specjalnej skrzyni lub solidnego kartonowego pudła, do którego wnętrza dorzucamy również wypełniacz, aby dzieło nie poruszało się i nie obijało o ścianki opakowania. Tak przygotowany pakunek możemy bez obaw powierzyć firmie przewozowej i transportować nawet na długie dystanse, ponieważ będziemy mieć pewność, że nie ulegnie on nawet najmniejszym uszkodzeniom i cało dotrze na miejsce swojego przeznaczenia.