Ciężko wyobrazić sobie współczesne biuro bez dużej ilości sprzętu elektronicznego. Komputery stacjonarne i przenośne, kserokopiarki, niszczarki i wiele innych urządzeń odpowiada za komfort pracy oraz efektywność przesyłu informacji i dokumentów. Oczywiście wybór odpowiedniego sprzętu jest niezwykle ważny, jednal często zapominamy jak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Bardzo duży odsetek awarii jest bowiem spowodowany przez zwyczajny brak odpowiedniej higieny sprzętu elektronicznego.

 

Czyszczenie drukarek

 

Drukarki, niezależnie czy atramentowe czy laserowe, to sprzęt pracujący w biurze na ogromnych obrotach. Osadzający się na nich kurz potrafi mieć bardzo negatywny wpływ na ich żywotność. Powinny być być czyszczone mniej więcej raz w miesiącu, wiele osób jednak popełnia błąd używając do tego odkurzacza. Jest to niebezpieczne rozwiązanie w wypadku drukarek laserowych, bowiem powstałe wyładowania elektryczne mogą skutkować uszkodzeniem sprzętu. Idealnym rozwiązaniem jest użycie sprężonego powietrza, które dotrze nawet do ukrytych zakamarków bez ryzyka spowodowania awarii. Można go również użyć do pozbycia się brudu z klawiatur komputerów czy wnętrza ich obudów.

 

Ekrany

 

Innym elementem sprzętów biurowych wymagającym pielęgnacji są ekrany komputerów, tabletów czy smartfonów. Osadza się na nich kurz, tłuszcz, a odciski palców zostawiają mało estetyczne ślady. Wiele osób popełnia błąd korzystając z wilgotnych szmatek, które nie dość, że mogą doprowadzić do zawilgocenia urządzenia, to w dodatku raczej rozcierają brud niż go usuwają. Na szczęście na rynku z łatwością znajdziemy profesjonalne chusteczki do czyszczenia ekranów oraz specjalne pianki pomagające pozbyć się z nich tłuszczu. Niezależnie jednak od używanych metod, zaleca się wygaszenie ekranów przed rozpoczęciem ich czyszczenia. W wypadku laptopów rozsądnym wyjściem jest również chwilowe odłączenia ich od zasilania z gniazdka. Zapewni to maksymalne bezpieczeństwo zarówno osoby czyszczącej, jak i sprzętu.