Odpowiednie opakowanie oraz zabezpieczenie przesyłki kurierskiej jest determinującym czynnikiem jej dotarcia na adres docelowy. Pomimo tego, że firmom kurierskim płacimy za to, aby nasze paczki docierały w nienaruszonym stanie, nie możemy mieć gwarancji wykonania tej usługi zawsze zgodnie z najwyższymi standardami. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób zabezpieczać swoje przesyłki.

Ochrona towarów metalowych i w mniejszym stopniu narażonych na uszkodzenia

W zależności od rodzaju przedmiotu, który umieszczamy w przesyłce, należy stosować nieco inne zabezpieczenia. Bardzo częstym rozwiązaniem są pianki oraz karimaty polietylenowe, które pozwalają na wstępne osłonięcie oraz zabezpieczenie paczki. Są to produkty, które nie będą zajmowały dużej przestrzeni w kartonie, dlatego najlepsze będą w przypadku przedmiotów twardszych, wykonanych np. z metalu, kiedy umieszczamy je w pudełku, które nie odbiega rozmiarami od samego towaru.

Zabezpieczanie przedmiotów wykonanych ze szkła

W przypadku przedmiotów wykonanych ze szkła lub złożonych z wielu elementów należy zastosować karton o większych rozmiarach oraz elementy zapewniające dodatkową amortyzację. W zależności od grubości szkła lub rozmiaru możemy wybrać folię bąbelkową, która będzie odpowiednia zwłaszcza do przedmiotów bardziej płaskich. Jeżeli jednak zależy nam na zabezpieczeniu przedmiotu o nietypowych kształtach i gabarytach, warto zastosować dodatkowe wypełniacze, np. poduszki powietrzne lub granulat styropianowy.

 

Sposób pakowania przesyłek niestandardowych

 

Należy pamiętać również o sposobie zabezpieczania przesyłek niestandardowych, czyli takich, które nie pomieszczą się w sześciennym kartonie. W takich przypadkach najlepszym sposobem ochrony będzie folia stretch, którą należy możliwie szczelnie owinąć przedmiot. Warto także wybrać kształtki lub inne produkty do pakowania, aby osłonić bardziej wrażliwe na wstrząsy elementy. Warto także umieścić na przesyłce naklejki, które informują o konieczności zachowania ostrożności lub o tym, że produkt wykonany jest ze szkła, co uczuli kurierów na ostrożne obchodzenie się z paczką.