Taśma klejąca została opatentowana w 1930 roku przez wynalazcę Richarda Drew, zatrudnionego w amerykańskiej firmie 3M. Początkowo wynalazek przyjęto niezbyt przychylnie, a główni odbiorcy przestawali go używać, ponieważ do sprzedaży wszedł celofan, który można było zgrzewać. Z czasem jednak użytkownicy zaczęli znajdować dla taśmy klejącej coraz więcej zastosowań, a firma 3M zdobyła olbrzymią popularność, która zresztą trwa do dziś.

Chociaż oficjalnie taśmy te nazywano „adhesive tape”, czyli taśma klejąca to jednak ze względu na początkowe umieszczenie kleju jedynie na krawędziach taśmy, zyskały one nazwę „scotch tape”, czyli szkocka taśma, co miało być dowodem iście szkockiego skąpstwa firmy 3M. Dopiero później zaczęto pokrywać klejem całą taśmę. Stworzona początkowo na potrzeby przemysłu spożywczego taśma szybko znalazła również zastosowanie w innych obszarach, między innymi w biurach. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie nawet, że taśma klejąca nie istnieje. Chociaż nie jest to produkt niezbędny do życia, to znajduje się nie tylko w każdej firmie, ale i w każdym domu.

Rodzaje taśm klejących

Okazuje się, że taśma klejąca to nie po prostu taśma ze zwykłym klejem. To produkt, który ma wiele zastosowań i rodzajów. Taśmy klejące różnią się już samym rodzajem zastosowanego kleju, co ma bardzo duży wpływ na ich użyteczność. Wyróżniamy tutaj 3 rodzaje taśm. Taśmy AKRYLOWE to najtańszy, ale też co za tym idzie najsłabszy rodzaj taśmy. Jeżeli nie musimy taśmą zaklejać pudełek do transportu, a jedynie chcemy używać jej w biurze, ten rodzaj może okazać się najbardziej odpowiedni. Drugim rodzajem taśm i jednocześnie najbardziej popularnym są taśmy do pakowania typu HOT MELT, czyli z klejem kauczukowym syntetycznym. Mają one znacznie lepsze parametry klejenia w porównaniu z taśmą akrylową, zachowując przy tym rozsądną cenę. Taśmy te zachowują swoje właściwości przy niewielkich ujemnych temperaturach. Trzecim rodzajem taśm są taśmy typu SOLVENT, czyli z klejem kauczukowym naturalnym. Są nieco droższe od taśm typu hot melt, ale też mają lepsze parametry klejenia. Zachowują swoje właściwości w bardzo ciepłych warunkach, ale także w temperaturach ujemnych. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie taśmy, bez względu na ich rodzaj, powinno się przyklejać w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza.

Taśmy klejące z nadrukiem

Taśmy klejące z nadrukiem to przeważnie taśmy pakowe. Najbardziej popularnym materiałem, z jakiego są wykonywane jest folia polipropylenowa PP, jednak nadruk można także wykonać na taśmach PVC i papierowych. Taśmy te mogą różnić się nie tylko zastosowanym klejem, o czym wspominamy powyżej, ale także szerokością oraz kolorem podstawowym. Taśma taka stanowi przede wszystkim bardzo istotny element identyfikacji przedsiębiorstwa. Klient, otrzymując zapakowany towar, ma kolejny kontakt z jego logo lub nazwą, dzięki czemu łatwiej je zapamiętuje i szybciej zidentyfikuje przy kolejnych okazjach. Wybrana marka staje się więc bardziej rozpoznawalna. Warto też wspomnieć, że cena za taśmy z nadrukiem jest niewiele wyższa niż za ich podstawowy odpowiednik – tym samym zyskuje się dodatkową, tanią reklamę. Jest to więc łatwe i skuteczne budowanie prestiżu i rozpoznawalności firmy. Często, nim zakupiony towar dotrze do ostatecznego klienta, przechodzi przez wiele osób, w tym na przykład pracowników firm spedycyjnych. Samoprzylepna taśma klejąca z firmowym logo z pewnością będzie lepiej zapamiętana niż ta bezbarwna lub jednokolorowa. Tym samym staje się ona oryginalnym materiałem reklamowym.