Chociaż folia ma obecnie wszechstronne zastosowanie, tak naprawdę została odkryta przez przypadek, kiedy w roku 1908 popełniono błąd podczas tworzenia wodoodpornego obrusu.

Obecnie istnieje wiele rodzajów folii, produkowana jest z różnych materiałów i jest powszechnie wykorzystywana do różnych celów. Ten artykuł poświęcimy folii stretch, która używana jest zarówno do zastosowań domowych, jak i przemysłowych.

Czym właściwie jest folia stretch?

Folia stretch jest elastyczna, rozciągliwa i stosunkowo odporna na przebicia. Produkowana jest z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen, polipropylen, kopolimer oraz fluoropolimery. Wyróżniamy dwie podstawowe metody produkcji folii stretch: rozdmuchu oraz wylewu maszynowego. Każda z tych metod pozwala uzyskać produkt o oczekiwanych właściwościach, takich jak np. grubość czy rozciągliwość. Jednak folia powstała przy pomocy rozdmuchu cechuje się nieco wyższą jakością i jest mocniejsza. Jednocześnie dłuższy jest czas jej produkcji, co wpływa na nieco wyższą cenę. Z kolei folia z wylewu maszynowego jest bardziej rozciągliwa, dzięki czemu wykazuje bardzo dobrą odporność na uszkodzenia. Jest również nieco tańsza ze względu na prostszy proces produkcji.

Wyróżniamy kilka rodzajów folii stretch, występuje też w różnych wariantach kolorystycznych (czarnym, niebieskim, transparentnym).

Do czego używana jest folia stretch?

Jak już zostało wspomniane, folia stretch wykorzystywana jest do różnych zastosowań. Jest przydatna podczas zabezpieczania ładunków paletowych. Służy też do grupowania niewielkich przesyłek. Po kilkukrotnym owinięciu folią przesyłki, będzie ona znacznie bardziej wytrzymała na urazy mechaniczne. Co więcej, zapewnia ona ochronę przed kurzem i wilgocią. Można nią zabezpieczać ostre i wystające krawędzie. Jest wodoodporna, więc zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią.

W gospodarstwach rolnych wykorzystywana jest do zabezpieczania zebranych plonów przed wilgocią, czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami. W branży transportowej i logistycznej stosowana jest do unieruchamiania przewożonych towarów i zabezpieczania ich przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas niekontrolowanego przemieszczenia.