Przeprowadzka zawsze jest ważnym i czasochłonnym wydarzeniem, które trzeba dokładnie zaplanować. Odpowiednia organizacja związana z przygotowaniem, pakowaniem i przenoszeniem rzeczy z punktu A do punktu B może jednak znacznie usprawnić ten proces i ograniczyć stres z nim związany. Jak więc najskuteczniej przygotować się na przeprowadzkę? Podpowiadamy, dzieląc się paroma sposobami:

 1. Przegląd i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy

  Przeprowadzka jest idealną okazją na przejrzenie wszystkiego co posiadamy w domu i wyrzucenie, sprzedanie lub oddanie tego, co już nam nie służy. Używane ubrania można odsprzedać na specjalnie przeznaczonych do tego portalach lub podarować organizacjom charytatywnym. Wielu chętnych znajdzie się również na odkupienie (lub odebranie wystawionych za darmo w celu szybszego pozbycia się) sprzętów czy mebli. Nowe miejsce oznacza nową przestrzeń – warto wykorzystać ją, zamiast zaśmiecać i zastawiać starymi przedmiotami i ubraniami.

 2. Segregacja i podział na kategorie

  Kolejnym krokiem sprawnie przeprowadzonej przeprowadzki będzie podzielenie rzeczy na kategorie – można kierować się rodzajem, ale też na przykład pomieszczeniem do którego przynależą. Szczególną uwagę należy zwrócić na rzeczy takie jak ważne dokumenty czy wyjątkowo łatwe do uszkodzenia przedmioty takie jak naczynia czy elektronika.

 3. Zabezpieczenie przedmiotów i przygotowanie do transportu

  Przemyślane zapakowanie rzeczy jest połową sukcesu w trakcie przeprowadzki. Dobrze dobrane „wspomagacze” takie jak papier pakowy, wypełniacze do paczek czy solidne kartony pozwolą na przewiezienie dorobku życia nie powodując żadnych uszczerbków. Kluczowym elementem szybkiego i bezproblemowego transportu jest dokładne zabezpieczenie wszystkich rzeczy przy pakowaniu. Nie powinny one mieć miejsca na przelatywanie luźno wewnątrz kartonów – zwiększa to ryzyko uszkodzenia kruchych i cennych elementów, wysypania się zawartości, zapodziania części lub nieodwracalnego poplątania. Z pomocą przyjdą tu wypełniacze do paczek, blokujące przestrzeń wewnątrz kartonu. Rzeczy szczególnie narażone na potłuczenie można owinąć w papier pakowy.

 4. Ubezpieczenie przeprowadzki

  Jeżeli mimo odpowiedniego zabezpieczenia i zorganizowania godnego zaufania transportu wciąż martwimy się o bezpieczeństwo naszych rzeczy i zapodzianie lub zniszczenie cennych przedmiotów, najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie. Jeżeli cokolwiek zostanie uszkodzone przy przeprowadzce, można będzie ubiegać się o odszkodowanie pokrywające straty.